Geoblog.pl    pawelgosia    Podróże    Podróż pełna barw    Co zrobić gdy autostop nie działa?
2024

Co zrobić gdy autostop nie działa?

Chorwacja
Chorwacja, Gospić

Po 1,5h zabiera nas fajny pan 100km do miasteczka Gospić. Jedziemy z pięknymi widokami i tunelem pod górami Velebit przejeżdżamy na ich drugą stronę. Gospić to małe, sympatyczne, prowincjonalne miasteczko, częściowo wyludnione. Stajemy na wylotowce i łapiemy stopa. I łapiemy. I tak mijają ponad 2h. Aut jest sporo, a nikt nam nawet nie zaproponował podwózki 10km. Mamy już trochę dość. Idziemy na dworzec autobusowy, ktory jest kilkaset metrów dalej. A tam pusto. Kilka autobusów dalekobieżnych dziennie w różne strony. Mimo, że jest niedziela i dużo ludzi wraca z weekendów to następny autobus do Rijeki, ktora jest dużym miastem 1,5h jazdy stąd, jest następnego dnia rano. Wracamy więc w nasze stopowe miejsce z planem, że łapiemy stopa do zachodu słońca, a jeśli nie złapiemy to idziemy gdzieś tu spać i rano bierzemy autobus. I tak stoimy i stoimy. Przechodzi obok para ludzi po 60tce i zaczynają z nami rozmawiać. Pan z długą, siwą brodą opowiada nam jak wiele lat temu objechał stopem całą Europę. Oni idą dalej, a my dalej stoimy. I nagle, po prawie 4h w tym miasteczku, zatrzymuje się dla nas młody chłopak. Jedzie najpierw do swojego domu zabrać rzeczy, a potem jedzie do miasta Karlovac między Rijeką, a Zagrzebiem. Wsiadamy do auta i jedziemy z nim najpierw do niego do domu. Robi nam herbatę i pakuje się. Nasz kierowca ma na imię Nikola. Tu jest jego rodzinny dom i tu spedza weekendy, a na tygodniu studiuje w Karlovac i wtedy mieszka w akademiku. Ruszamy w kierunku Karlovac i całą drogę rozmawiamy.

31.07.2023 - 18.04.2024