Geoblog.pl    pawelgosia    Podróże    Podróż pełna barw    Monastyr pod Araratem
2023

Monastyr pod Araratem

Armenia
Armenia, Khor Virap

Szukamy naszej marszrutki, ale okazuje się, że dziś nie jedzie i jedziemy inną, która przejeżdża 4km od Khor Virapu. Resztę pójdziecie pieszo lub stopa złapiecie - mówi nasz kierowca. Siedzimy w marszrutce z przodu, koło kierowcy, a on wypytuje nas co obejrzeliśmy, a co jeszcze planujemy obejrzeć w Armenii. Wysiadamy i łapiemy stopa. Po chwili zabiera nas pan pod sam Khor Virap. Pogoda jest piękna, ale wokół szczytu dużego Araratu zgromadziły się chmury. Główną atrakcją tego monastyru jest jego położenie - przy samej granicy z Turcją, pod Araratem. Jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Armenii - tu chcą brać śluby i tu na cmentarzu chcą być pochowani. Jak najbliżej świętej góry. Jest sobota. W monastyrze mnóstwo odświętnie ubranych ludzi i ślub za ślubem. Obserwujemy jak jedna młoda para puszcza gołębie, a druga robi sobie sesję zdjęciową. Jest tłoczno, więc szybko ogladamy monastyr i ruszamy dalej. Łapiemy stopa i do głównej drogi zabiera nas dwóch bardzo sympatycznych gości starą ładą samarą. Na tylnym siedzeniu leży elegacki, ozdobny dywanik. Jeden plecak udaje nam się wepchnąć do bagaznika, drugi trzymamy na kolanach.

31.07.2023 - 18.04.2024