Geoblog.pl    pawelgosia    Podróże    Podróż pełna barw    Okolice Edynburga i początek wyprawy na północ
2023

Okolice Edynburga i początek wyprawy na północ

Wielka Brytania
Wielka Brytania, Gullane

Znajomi wypożyczają na jeden dzień auto by pokazać nam okolice. Jedziemy najpierw na wschód od Edynburga. Wędrujemy po rezerwacie ptaków, chodzimy boso po pięknej plaży i oglądamy miasteczko Gullane. Potem jedziemy na drugą stronę Edynburga do miasteczka Linlithgow gdzie oglądamy kościół i zamek nad jeziorem. A na koniec znajomi wywożą nas za miasto Stirling, gdzie kończą się autostrady i skąd ruszamy na autostopową kilkudniową wycieczkę po Szkocji. Pierwszy stop zatrzymuje się już po minucie. Sympatyczny chłopak busem zabiera nas kilkadziesiąt kilometrów. Jedziemy przez Callander, przez park narodowy Loch Lomond i docieramy do miasteczka Crianlarich, skąd nasz kierowca jedzie dalej na południe, a my ruszamy dalej na północ. Przy skrzyżowaniu nie ma przystanku, więc idziemy ponad kilometr na parking przy drodze. Tu w ogóle jest mało przystanków i przez następne dni będziemy bazować głównie na zatoczkach parkingowych. Na parkingu nie czekamy dłużej niż 5 minut i już zabiera nas sympatyczny Szkot z rudymi włosami i bardzo mocnym szockim akcentem. "Masz bardzo dobry angielski" - mówi do mnie. "Ale ja co drugiego twojego zdania nie rozumiem" - mówię ja do niego :D
Wjeżdżamy w cudowną górską scenerię. Nie możemy wyjść z zachwytu. Góry, góry, góry i jeziora. Szczególnie trasa przed Glencoe bardzo nam się podoba. W okolicach miasteczka Fort William oglądamy najwyższą górę Szkocji Ben Nevis 1345m. Z naszym kierowcą dojeżdżamy do Invergarry. On jedzie dalej na północ, a my potrzebujemy tu odbić na zachód w kierynku wyspy Skye. Jest już po 20tej, więc dalszą trasę zostawiamy na kolejny dzień. Schodzimy 50m nad rzekę i znajdujemy fajne miejsce pod namiot. W Szkocji prawie wszędzie można legalnie rozbijać się namiotem, więc miejsc do spania nie brakuje : )

migot
migot - 2023-08-13 12:40
Oj Szkocja jest piękna! Znowu bym sobie po niej pojeździła :)

zula - 2023-10-24 14:16
Pięknie przedstawiony ten kraj...

31.07.2023 - 18.04.2024